Reinsdyrgevir er funnet i avfall fra produksjon av kammer fra Storbritannia i vest til Novgorod i øst i tiden ca. 780 til 1325.
Gevirene stammer, med få unntak, fra høyfjellsområdene i Norge. Nye analysemetoder har gjort det mulig å fastslå hvilken av de norske stammene som er representert i avfallet og det er også mulig å artsbestemme materialet brukt i ferdig kammer.
Med utgangspunkt i produksjonsavfall fra flere vikingtid- og middelalderbyer vil vi følge råstoffet fra gevirstang i høyfjellet til ferdig produkt. Hvordan er innsamling/distribuering av gevirene organisert? Er det regionale forskjeller? Hva kan avfallet si oss også endringer i håndverkets organisering og urbaniseringsprosesser?
Dette vil Jens Rytter, seniorrådgiver hos Riksantikvaren, holde foredrag om.
Foredraget arrangeres i samarbeid med Midgard Vikingsenters Venneforening
Inngang til foredraget er inkludert i ordinær museumsbillett.
Kombiner gjerne med vårt middagstilbud: Middag + billett = 150 kr (Barn, studenter, honnør: 120kr).
Velkommen til Midgard vikingsenter!