Ann Tove Manshaus ved Vestfoldarkivet understreker hvor viktig det er at ulike stemmer kommer frem gjennom arkivmaterialet. Kristian Juel, Vestfoldarkivet
På sjøboden tok Ann Tove Manshaus og Kristian Juel fra Vestfoldarkivet imot studentene.
Arkivutstilling
Her fikk elevene gå rundt i de særegne lokalene og se de to utstillingene Mitt Drammen og Sjøboden ved elva.
Elevene fikk også høre om hvorfor det er viktig å bevare viktige offentlige arkiver og privatarkiver, ikke minst som kilder til fortiden og som rettighetsdokumentasjon. Prosjektet Mangfold i Drammen, som utstillingen springer ut fra, er også et arkivprosjekt som skal bidra til at arkivene blir mer representative og at flere stemmer, også fra minoritetsmiljøer, blir bevart for ettertiden.
Sindre Vik, Drammen byarkiv (f.v.), Kristian Juel, Vestfoldarkivet og Hege Roll-Hansen, Universitetet i Sørøst-Norge på Sjøboden ved Drammenselva. Ann Tove Manshaus, Vestfoldarkivet
Byarkivet
Etter sjøboden gikk turen videre til Drammen byarkiv der Gjermund Glittfjell, Sindre Vik og Torjus Moland ved byarkivet tok imot studentene. På byarkivet fikk studentene høre om byarkivets arbeid og se eksempler på relevante arkiver som kan brukes og formidles i skoleundervisningen.
Studentene på besøk hos Drammen byarkiv Sindre Vik, Drammen byarkiv
Arkiv som del av undervisningen
Førsteamanuensis Hege Roll Hansen ved USN er faglig ansvarlig for emnet studentene følger og som besøket til sjøboden og byarkivet er en del av. Målet med tilbudet er at studentene skal få vite mer om arkiv og ikke minst bli inspirert til å ta arkiv og arkivmateriale i bruk i undervisningen de selv skal være ansvarlig for når de kommer ut i arbeidslivet som lærere.
- 1/1
Studenter på lærerutdanningen ved Univsitetet i Sørøst-Norge på utstillingen Mitt Drammen på Sjøboden ved Drammenselva. Kristian Juel, Vestfoldarkivet